--- WELCOME TO THE RESISTANCE ---

Eragon || Recenze

26. dubna 2014 v 20:24 | Lory |  Recenze
Originální název: Eragon
Anotace: Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.
Nakladatelství: Fragment
Autor: Christopher Paolini
Rok vydání: 2009
Žánr: Fantasy, dobrodružný, akční
Prostředí: Alagaësia
Počet stran: 487
Úryvek: Vítr skučel nocí a přinášel s sebou vůni, která změní svět. Vysoký Stín zvedl hlavu a zavětřil. Vypadal jako člověk, kromě temně rudých vlasů a kaštanových očí. Překvapeně zamrkal. Zpráva byla jasná: jsou tady. Nebo je to léčka? Zvážil šance a pak stroze zavelel: "Rozestupte se...skryjte se za stromy a keře. Zastavte každého, kdo se přiblíží...nebo zemřete." Kolem něj pobíhalo dvanáct urgalů. Každá nestvůra držela krátký meč a kulatíý železný štít pomalovaný černými znaky.Podobali se lidem s ohnutýma nohama a mohutnými zvířecími pažemi, které uměly jen drtit a ničit. Nad malýma ušima jim vyrůstal pár zkroucených rohů. Teď se s vrčením spěchaly schovat do křoví. Brzy se šelest uklidnil a les znovu utichl... (kapitola 1.)


Moje recenze: Nejdřív pozor - spoilery, hoodně spojlerů !! Ani bych tak neřekla, že tato recenze bude negativní, ale ani pozitivní, knížka má své plusy a mínusy, klady i zápory, záleží hlavně na čtenáři, co u něj převažuje. Přesně vím, co mi tam vadí, co mi tam chybí a co naopak převažuje...
Já osobně knihu Eragon nevlastním, ale protože jsem toho o ní hodně slyšela, strašně moc jsem si jí chtěla přečíst, tak jsem si jí asi před rokem byla půjčit v knihovně. Shodou okolností v té době dávali v televizi stejnojmenný film na motivy knížky. Líbil se mi, moc, ale přišel mi takový strašně uspěchaný, trošku bez děje a něco tam chybělo. Potom jsem se vrhla na čtení. Očekávala jsem toho od knížky opravdu hodně, protože to tehdy byla a možná pořád ještě je - já nevím, já to zas tak moc nesleduju - jednou z nejprodávanějších a nejúspěšnějších knih a všichni v mém okolí, co jí četli, si jí strašně moc vychvalovali. Hodně lidí ji taky vychvalovalo proto, že Christopher byl tehdy teprve patnácti letý, což mě svým způsobem velice motivuje, ale mno... znám i lepší, co začali tak brzo. Prolog, úvod, jak chcete, to je jedno, se mi moc líbil.
Honička v lese, Stín, příšery a nakonec bum, nikdo neví, co se dál stalo. Ale potom od první kapitoly... zkrátka a jednoduše jsem pořád čekala, až se to nějak rozjede, jenže by se dalo říct, že jsem takhle čekala až do konce knížky !! Moje představy silně zklamala. Vůbec mě to nepohltilo, vůbec, taky jsem to četla asi měsíc - ano, je to strašidelná bychle a já čtu pomalu, ale Tygrovo Prokletí jsem absolutně hltala a přečetla za necelý týden, Eragon má jen o asi sedmdesát stránek víc, to je plus mínus jeden den čtení navíc. On má totiž takový zvláštní způsob psaní, všechno strašně popisuje, úplně do detailů a knížka celkově vůbec není napínavá. To je jako kdyby jste napsali: Tak jsem vstal a šel snídat. To by napsal on, zatím co někdo jiný by to zabarvil, já neví ku příkladu: Vstal jsem do tajemného rána. Noha mi sklouzla z postele a mé kroky se rozléhaly domem, jak jsem se blížil k temné místnosti...jo, je to blbost, ale chápete, co tím myslím? Navíc bych řekla, že je v knize celkem vidět inspirace z děl Tolkiena, už jenom tím, že společníky Eragona jsou elf a trpaslík, stejně jako v LOTRovi...
S postavami jsem byla celkem spokojená. Abych začala od začátku: Eragon samotný - velmi zajímavá osobnost, nejvíc mě na něm udivuje to, že se z něj vpodstatě z obyčejného farmáře stal dračí jezdec, ale to je zase asi všechno, nic zvláštního abych řekla na něm není. Roran - Eragonův bratranec, se v této knize moc často neobjevoval, poznala jsem ho víc až v dalších dílech, kde sehrál důležitou roli, ale abych to řekla na rovinu, tak v téhle části byl spíš jen nepromyšlený doplněk. Brom - toho jsem si zamilovala od začátku, takovej sympaťák milej dědula... bylo mi strašně líto, když umřel. Arya - paní tajemná a krásná, žena bojovnice, prostě drsňačka... mám jí ráda.
A nakonec to nejlepší Murtagh - tuhle postavu jsem si prostě zamilovala. Ano, jsem do něj blázen. Části knihy s ním jsem hltala - jako jediné. Bohužel těch částí s ním moc nebylo. Líbilo se mi, jak vystupoval pod tou černou zástěrkou tajemností, nejdřív neznámý a nakonec se z něj vyklubal Morzanův syn a v dalších dílech ještě lepší věci, které jsem už od začátku tušila, například mi hned bylo jasné, že je to Eragonův bratr. Potom jsem se na něj naštvala, myslím že u Eldesta, jo přesně tam a v půlce Brisingru mi došla trpělivost a nezvládla jsem to prostě dočíst, nezvládla... a doteď neznám konec příběhu...
Celkově shrnu, že kniha mě na to, jakou má pověst příliš neosilnila, je zde vidět inspirace od jiný autorů, příliš se mi nelíbí styl psaní, ale oblíbila jsem si postavy. Obálka je krásná, ale určitě by se dala vymyslet i lepší. To je st zakončení mé recenze, a zde to máte v číslech:

Recenze obálky: 87%
Recenze knihy: 65%

Trailer jsem tentokrát nenašla, možná neumím moc dobře hledat, ale snažila jsem se, a už mě to nebaví, pokud ho někdo najdete, můžete dát vědět ;) Já našla trailer akorát tak k Inheritence...
Doufám, že jsem od knihy někoho neodpudila, znovu podotýkám, že to je věc názoru, podle mě není zas tak moc podařená, podle někoho je nudná, jiný řekně že je dokonalá, každopádně já si nemyslím, že je špatná! Jen mi tenhle styl psaní prostě moc nesedl. Tak a to je asi vše, co jsem chtěla dneska říct. Budu moc ráda, pokud jí někdo z vás četl a svěří se do komentářů se svým názorem :)

Jinak jsem strašně, ale strašně nas*aná na blog.cz !! Tohle jste přehnali. Tak já se včera jdu podívat na blog a co nevidím? Z ničehonic mi zmizelo celý menu !! Celý menu !! Nejenom, že si samozřejmě nepamatuju, jak to bylo před tím poskládané a pořád mi ještě celá spodní půlka chybí, protože na to jsem už včera fakt neměla síly, ale víte jak dlouho jsem to psala od začátku? Dvě hodiny !! A pořád tam spousta věcí chybí !!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 selenator-fanblog selenator-fanblog | Web | 27. dubna 2014 v 13:24 | Reagovat

ahoj, prepáč, že ťa otravujem sama nenávidím, ked' mi niekto píše veci toho typu, ale veľa to pre mňa znamená - mohal by si pre mňa zahlasovať tu- http://mkunis-ndobrev.blog.cz/1404/3-kolo-souteze-o-hmotne-ceny som tam č.11-Selenators <3 dakujem :3 Rada oplatím...

2 live-our-dreams live-our-dreams | 27. dubna 2014 v 21:10 | Reagovat

Eragona jsem si chtěla přečíst, ale nikdy jsem se k tomu nějak nedostala :-(

3 majas-serials majas-serials | Web | 27. dubna 2014 v 22:04 | Reagovat

Já jsem Eragona přečetla za den a půl, knížka mi přijde napínavá úplně celá a naopak se mi hrozně líbí, jak má autor vše dokonale popsané, protože si to pak lépe představím :) Taky miluju Murtagha, jak ve filmu tak v knížce i když film totálně posrali. :)jak píšeš každý máme na to jiný názor, ale Eragon i Eldest jsou moje nejoblíbenější knížky Brisingr a Inheritance byly pro mě už slabší, ale pořád si jich velmi cením ve své sbírce :)Já jsem na Eragonovi vyrostla.. :)

4 adelsdiary adelsdiary | Web | 28. dubna 2014 v 14:49 | Reagovat

Jéé... Tu mám :D A film se mi líbí :D

5 Luss^^ Luss^^ | Web | 28. dubna 2014 v 17:04 | Reagovat

To vypadá skvěle,miluju tyhle tipy knih,libí se mi i ta obálka a obsah vypadá dobře,až dočtu vše s knihovny asi se po tom podivám.

6 Jane Rose / SBéčko <3 / Jane Rose / SBéčko <3 / | Web | 28. dubna 2014 v 20:10 | Reagovat

Tenhle článek jsem už někde viděla :D

7 Lory Lory | Web | 28. dubna 2014 v 20:22 | Reagovat

[6]: Na co narážíš? Psala jsem ho asi před dvěma týdny ^^

8 Xanya Xanya | Web | 28. dubna 2014 v 21:04 | Reagovat

Jedna z nejlepších knih! Přečetla jsem ji jedním dechem,stejně jako zbývající díly ^^

9 Wiky Dream Wiky Dream | 30. dubna 2014 v 19:44 | Reagovat

Já knihu četla řekla bych že nápad je víc jak skvělý navíc je to všechno dokonale promyšlené, postavy jsou propracované a příběh je taky úžasný.. jen to zpracování někdy trochu pokulhává.. Já jsem se místy nudila.. Asi teď naštvu hodně lidí, ale někdy mě to prostě nebavilo, byli tam nudný úseky, který tam ani být nemusely.. často se tam věci opakovali.. uplně nenávidím když je v knížce něco vysvětlováno stále dokola protože to každá postava musí vědět zvlášť.. Kniha je sice lepší než film ale má své mouchy...

10 Yakubi Teera Yakubi Teera | E-mail | Web | 1. května 2014 v 21:07 | Reagovat

Já jsem Eragona přečetl za 5 dní (podotýkám, že o stavu přečtených stran jsem neměl ponětí, četl jsem to v elektronické podobě) a musím říct, že film mě extrémně zklamal. Jediné, co se ve filmu povedlo, je skvěle vymodelovaná Safira. Jinak film je z větší části extrémně upraven, což se mi prostě příčí a přidávám se na stranu odpůrců filmu. Holt tam šel poznat ten malý rozpočet no... Ale knížka - napínavá a čtivá :) K podobnosti s LOTR: Já nemám rád Tolkienovy příběhy. Prostě je to na mě takové... moc nudné. Letopisy Narnie a Odkaz dračích jezdců jsou pro mě daleko více záživné knihy :)

11 Darkness ღ Darkness ღ | Web | 3. května 2014 v 12:16 | Reagovat

Kniha bomba! :3 Film byl pro mě zklamáním. :( Pamatuji si, že když jsem dočetla poslední knihu z celé řady, byla jsem na jednu stranu ráda, že znám celé jeho dobrodružství,ale na druhou stranu mi bylo líto, že to skončilo.

12 Joss Joss | E-mail | Web | 4. května 2014 v 12:51 | Reagovat

Veľmi pekná recenzia, na ktorej je vidieť, že si si dala záležať na tom, aby si sa vyjadrila k tomu, čo si o knižke myslíš najmä ty. Ja som knižku ešte nečítala a teraz si mi na ňu poskytla trocha iný pohľad, keď som si tak toto prečítala. Ja som si tak trocha aj myslela, že je inšpirovaná z veľkej (možno nie až tak veľkej) časti Pánom Prsteňov, pretože dej sa mi tak trocha podobal, teda nie dej, ale proste to, čo som počula sa mi trocha miestami podobalo, ale myslím, že si ju aj tak prečítam, aby som ju vedela zhodnotiť. Dokonca som nevidela ešte ani film . :D Som ja ale magor, ale nechcem pozerať film, lebo potom zase knižka sa mi nebude chcieť, ja sa poznám. :D

13 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 4. května 2014 v 21:38 | Reagovat

Miluju tuhle knižní serii :)Byl jsem první, kdo si v knihovně půjčil poslední díl knihy a měl jsem štěstí, protože pak to někdo ukradl :D

14 El El | Web | 5. května 2014 v 18:19 | Reagovat

Achhhhh....eragon co moje kamarádka se ho načetla :) Pěkná recenze

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Dream big, work hard and don't be an asshole. - Mike Shinoda

Lory 2013 - 2015