--- WELCOME TO THE RESISTANCE ---

Sucker Punch ► Filmotéka

20. září 2014 v 17:11 | Lory
Everyone has an Angel. A Guardian who watches over us. We can't know what form they'll take. One day, old man. Next day, little girl. But don't let appearances fool you, they can be as fierce as any dragon. Yet they're not here to fight our battles, but to whisper from our heart. Reminding that it's us. Its everyone of us who holds power over the world we create.

Děj se odehrává kolem roku 1950-60 v americkém městě Vermont. Hlavní hrdinka, šestnáctiletá BabyDoll, je po smrti své matky přinucena zabít jejího otčíma, aby tak zachránila svou mladší sestru, protože otčím se chce jich obou zbavit, jelikož veškeré dědictví po matce připadlo jim. BabyDoll se ho pokusí zastřelit, jenže mine a tak omylem zabije svou sestru. Proti své vůli je za zabití sestry odvezena na psychiatrii pro duševně choré (v originále Lennox House). Během jejího převozu na psychiatrii Babydoll bere na vědomí 4 věci, které bude potřebovat k pokusu o útěk, dříve než ji bude provedena lobotomie. Jediné s čím může bojovat, je její vlastní fantazie a tak se dostáváme do úžasného science fiction světa. Cesta z psychiatrie je jen jedna, ale kdo přežije?

You have been given all the weapons you need. Now fight!

Mé hodnocení:


DĚJ
Sucker Punch, podívaná, která zaujme spíše kluky, mě uchvátila hned po prvních pár minutách. Na film jsem narazila úplným omylem a vpodstatě to celé byla vina skupiny KoRn, jelikož o SP jsem se začala zajímat především kvůli tomuto videu. Když jsem si potom vyhledala anotaci a zjednodušený děj, neodolala jsem a film si stáhla, ačkoliv jsem předem očekávala, že to bude chvilkami úchylné, ale stejně nelituji, že jsem se na tenhle snímek podívala. Něco jako anotaci, kterou najdete na začátku článku jsem si poupravila sama, protože jsem nikde nenašla takovou, která by odpovídala mým představám. A to bych to nebyla já, abych se na film nekoukla s titulky...
Sucker Punch je fantastický snímek, ovšem předem upozorňuji, že není pro každého, je složitý a proto je obtížné ho správně pochopit, proto si především jeho konec každý divák vyloží jinak. Musíte se do děje vžít, abyste pochopili, o co jde. Fantazie BabyDoll se promítá s realitou, pokud neuspějí v jejích představách, neuspějí ani ve skutečnosti. Ze začátku jsem nebyla schopná tuto kombinaci pobrat, co je a co není skutečné? Kde se vzali draci, kde robotičtí vojáci a vzducholodě, kde se vzali roboti a vlak? Později mi ale došlo, že to celé byl jen její sen. Zápletka byla geniální, donutí vás přemýšlet a když přijdete na její pravou podstatu, stojí to opravdu za to. V popisku filmu je psáno "thriller", ale i přes to mě konec zaskočil. Hlavní postava se obětuje za někoho nepodstatného, aby si sama prakticky vzala život? Ale když naskočily titulky filmu, mě to vše najednou začalo dávat smysl. Je zbytečné se tu bavit o ději filmu, to se dá - aspoň mě - velmi těžko, proto bude asi nejrozumější se na film podívat, nebo si přečíst někde podrobný popis.


HERECKÉ OBSAZENÍ
BabyDoll - Za mistrovským ztvárněním hlavní postavy BabyDoll stojí úchvatná herečka, dnes pětadvacetiletá Emily Browning. Skvělý herecký výkon nemůžu popřít, bylo na ní vidět, jak se do Baby vžila a nebylo to, jako kdyby ve filmu hrála, bylo to, jako kdyby ho prožívala. Oblíbila jsem si tuhle postavu a proto mě vcelku mrzel konec, mám-li být upřímná, tak jsem u něj opravdu plakala. Nikdo ve skutečnosti neví, kdo Baby byla, každý to pochopí jinak, ale já jsem to pochopila tak, že byla anděl. Když se pozorně zapocloucháte do slov vypravěče na začátku i u konce, bude vám to dávat smysl. Navíc... This was never my story. It's yours. Now, don't screw it up, okay? U téhle věty jsem brečela.

Sweet Pea - Za postavou, kterou jsem ze začátku vůbec neměla ráda, stojí herečka Abbie Cornish. Sweet Pea jsem si oblíbila až na konci filmu, kdy jsem její pravou podstatu pochopila. Celý příběh byl vlastně o ní, obětovala všechno proto, že šla za svojí sestrou (Rocket), která utekla z domova, to ona se zachránila a BabyDoll byla její anděl. Byla skvěle zahraná, nemám co dodat.

Rocket - Přišla mi sympatická už od začátku a to nejen kvůli ztvárnění krásnou Jenou Malone. Byla milá a chovala se k BabyDoll hezky, něco mi říkalo, že je to prostě pohodová postava a proto mě tolik dostala její smrt, věděla jsem, že jedna z nich zemře, ale netušila jsem, že to bude zrovna Rocket, což mě mrzí, ale její smrt nebyla zbytečná, dokonce naopak, zachránila život své sestře jako díky za vše, co pro ní udělala a byl to nezbytný krok pro to, aby se děj posunul dále.


Blondie - Blondie si zahrála dnes velmi známá Vanessa Hudgens. Přišla mi jako milá holka, ale mrzelo mě, že jejich plán nakonec pro vlastní dobro prozradila, přičemž nakonec stejně umřela, právě kvůli tomu, že ostatní dívky zradila.

Amber - Klasická krásná drsňačka z akčních filmů s tváří Jamie Chung. Měla jsem jí ráda, přišla mi fajn a byla dobře zahraná, herečka se jí zhostila skvěle, proto mě její smrt naštvala.

Dr. Vera Gorski - Doktorka Gorski v podání herečky Carly Gugino, na mě ze začátku působila hodně negativně, ale nakonec jsem na ní změnila názor, když jsem si uvědomila, že ona je zde vlastně také vězněna a snaží se dívkám pomoci, můj názor na ní není čistě kladný, ale zároveň ani negativní.

Blue Jones - Padouch a šílenec v jedné osobě, upřímně řečeno jsem ho od začátku nesnášela a dobře mu tak, že dopadl, jak dopadl. I přesto, že tuhle postavu nemám příliš v lásce, byla zahraná velice dobře a to se herci Oscaru Isaacovi musí nechat.


EFEKTY
Během filmu jsem si občas připadala jako ve video hře, tím ale nechci říct, že by efekty byly špatné, právě naopak, byly perfektní, i když je asi jasné, že vše se dá nějak vylepšit. Oči mi tikaly z jednoho místa na druhé, obzvlášť při bojových scénách, protože to si člověk nemohl nechat ujít žádný okamžik, jak to bylo fasinující. Jak hra to na mě působilo především při boji se Samuraji a když bojovali ve válce, úžasné fantasy to bylo tehdy, když bojovali s draky a skvělé sci-fi při poslední scéně, když zemřela Rocket. Celý film dal určitě hodně práce, už jen to, když si vezmete, že natáčení započilo někdy v roce 2009 a snímek byl venku oficiálně až o dva roky později, tedy v roce 2011. Efekty byly mistrovské a věřte mi, že vás uchvátí.

HUDBA
Hudba byla naprosto dokonalá, to mě na filmu fascinovalo snad nejvíce - samozřejmě, že jde hlavně o děj, ale vybrané skladby naprosto skvěle komponovaly tomu, co se v daný okamžik odehrávalo. Zazněly některé známé zrockovanější skladby a celý film doprovázel především dubstep a s rockem, což je zkrátka - aspoň pro mě - smrtonosná kombinace pro vaše sluchové ústrojí. Je to procítěné, je to nádherné, je to rychlé... zkrátka to film úžasně doplňuje a mám-li být upřímná, tak tento film má jedny z úplně nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšela. Koukněte na Sweet Dreams, to je klasika v parádním podání, ale určitě si pusťte Army of Me, tahle píseň mě osobně zaujala nejvíce, potom také doporučuji čtvrtý soundtrack (remix I Want It/We Will Rock You), Search And Destroy a Tomorrow Never Knows či Where Is My Mind?, ale všechny jsou nádherné. Tady máte velkou jedničku, vážně vydařené, palec nahoru!

Sweet Dreams (Soundtrack 01)

Army of Me (Soundtrack 02)

White Rabbit (Soundtrack 03)

I Want It/We Will Rock You (Soundtrack 04)

Search And Destroy (Soundtrack 05)

Tomorrow Never Knows (Soundtrack 06)

Where Is My Mind? (Soundtrack 07)

Asleep (Soundtrack 08)

Love Is The Drug (Soundtrack 09)

Panic Switch (Bonus Track)

The Crablouse (Bonus Track)

... a ještě se dá dohledat spousta další bonusů, je toho opravdu hodně, ale za to povedené.

CELKOVÝ NÁZOR NA FILM A HODNOCENÍ
Já jsem maniak, posedlá tímto typem filmů, science fiction, psycho a fantasy, to je moje, poslední dobou zjišťuji i to, že mě baví dívat se na thrillery, ale když je to všechno dohromady, je to něco neuvěřitelného. Jak už jsem zmiňovala v horní části článku, Sucker Punch není film pro každého a nadchne spíše chlapce, ale najdou se i výjimky jako jsem například já, kteří si tenhle snímek určitě také zamilují. Nějaké scény jsem stále pořádně nepochopila, také mi přišla trochu hloupost to s tabulí, chápu, že to mělo takový efekt, ale dalo se čekat, že dřív nebo později ji objeví. Chvilkami to na mě taky působilo trochu amatérsky či přespříliš počítačově, ale to přebyly ty lepší scény, které mě nadchly. Herecké obsazení si mohu jedině vychvalovat, hudba dokonalá, skvěle odvedená práce a já vám Sucker Punch můžu jedině doporučit. Jsou dvě možnosti: Bu´d budete nadšení nebo vám to bude připadat jako naprostá zvrhlost...

Hodnocení filmu
(89%)

If you don't stand for something. You'll fall for anything. - Wise Man


Jdi na:

Filmotéka ►

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 20. září 2014 v 18:22 | Reagovat

Jé, tenhle film si chci už delší dobu pustit... jako xyz dalších, ale pořád se k tomu nemám.
Z popisu děje mi přijde, že to ocení přece jen o trochu víc holky.

2 silluety silluety | Web | 20. září 2014 v 20:21 | Reagovat

Wohoou :D vypadá to drsně :D ta holka je pěkná :3 super trailer .3 asi se na něj podívám :))

3 Luci Luci | E-mail | Web | 21. září 2014 v 10:23 | Reagovat

ten jsem viděla!!! je úplně super ♥ takový fantasy-psycho.... rozhodně je to zajímavý nápad :))

4 - monika - - monika - | Web | 21. září 2014 v 10:55 | Reagovat

... neviděla jsem to ... a vůbec mě to neláká ...

5 viscovim viscovim | E-mail | Web | 21. září 2014 v 23:11 | Reagovat

Sakra :D Okamžitě co se objeví někdo, kdo bude po ruce, si to s ním pustím. Vypadá to skvěle, hlavní hrdinka je hezká a trailer skvělej :D Nic víc nepotřebuju

6 Jane Rose / SBéčko <3 / Jane Rose / SBéčko <3 / | Web | 22. září 2014 v 19:19 | Reagovat

WOOOW opravdu kompletní článek o filmu!!! Trailer vypadá suprově, i animace se mi moooc líbí :) Jak se má tvá ruka?

7 majas-serials majas-serials | Web | 30. září 2014 v 21:24 | Reagovat

Film jsem viděla už dávno a musím říct, že jsem ho poprvé asi plně nepochopila, takže  si ho budu muset pustit znova, navíc už si ho skoro vůbec nepamatuju, btw viděla si film Scott Pillgrim proti zbytku světa? :) Myslím, že by se ti to líbilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Dream big, work hard and don't be an asshole. - Mike Shinoda

Lory 2013 - 2015