--- WELCOME TO THE RESISTANCE ---

Tragédie školství 21. století

19. ledna 2015 v 15:58 | Lory |  S polibkem múzy
Dnešní svět se mi snad jen zdá. I když se člověk snaží sebevíc odpoutat od svých citů a dokonce se mu to i daří, přicházejí další útrapy, jako je například démon zvaný české školství jednadvacátého století. Představte si: Máte chytré dítě, které nemá s učením se nových věcí problém, stačí mu jen vše názorně předvést a on se hned začne činit. Má menší problémy se soustředěností, ale vše se dá nacvičit, kdyby někdo na problém upozornil. Všechno se dá zvládnout, dítě je chytré a škola volá. Jenže když už nic, stačí vám jedna zahořklá senilní vyučující, která ze záhadných důvodů najednou odmítá napsat doporučení a přesouváme se na krizovou situaci. A s celým problémem za vámi přijde milá paní učitelka sotva dva týdny před zápisem, na který má vaše dítě jít. V dnešní době máte bez napsaného doporučení minimální šanci na přijetí, jelikož škola má malou kapacitu nových žáků. Co to znamená? Buď si vaše dítě odchodí další rok v jednotřídní školce, kam nastoupí nové a o mnoho mladší děti nebo zůstane po celých dvanáct měsíců doma a v konečné fázi nebude umět už ani to, co umělo na začátku, nehledě pak na to, že zbytek rodiny z toho klepne amok. A přitom by stačilo na tento problém upozornit v průběhu roku, v průběhu celých dvou let, co vaše dítě toto výchovné zařízení navštěvuje. Nyní na vás kantorka takřka vyjede, jako kdyby vše byla vaše vina a že má proti vám a vašemu dítěti tisíce důvodů. Vytahuje staré báchorky, jako že v pěti letech neumí stříhat nůžkami, které jste mu kvůli bezpečnosti schválně nepůjčovali.Přitom on není hloupý, jen se mu musí věci vysvětlit, aby věděl, jak se co má. Že má problém se soustředit? Ano, má, ale jen pokud není přítomna autorita, což už je věc vyučujícího. Paní učitelka ho označila jako "neurotického". Vím přesně, nač naráží a mohu ji ujistit, že mne se děje to samé, konec konců to není nic ojedinělého. Ten pocit ukřivdění, když vás někdo zřekne za něco, jež není vaše vina. Myslíte si, že jsou vám vyčítány věci neprávem a celý svět se proti vám spikl. Když jste starší, udržíte si kamenou tvář a na záchodě se vybrečíte. Jenže když jste malé dítě, začnete plakat už na místě, nerozumíte tomu. Každý jsme byl malý a ačkoliv mám tuto "emocionální" vlastnost, mohu vás uklidnit, že mě, co se školy týče, nijak neomezuje. Nejsem taky jediná, vlastně je to poměrně rozířené.

A teď se ohlédnu zpět, když jsem základní školu navštěvovala i já. Chodilo se mnou do třídy takových parchantů, jeden lepší než druhý. Šikanovali. Házeli po lidech věci jako jsou nůžky a kružítka, kopali vás a mlátili. Nehledě na to, že nejeden z nich byl romské národnosti - což nemusí nic znamenat, pokud je dítě slušně vychované, ale oni nebyli - se vás teď ptám: Jakým právem se dostali do školy oni? Oni mohli, ale vaše dítě, které je chytré a narozdíl od nich nemá sklony k násilí, nemůže? Všechno je jen o penězích a i když se chce spousta organizací tvářit, že pravda je jiná, už nepřekroutí skutečnost. V době krize vzali každé dítě, jelikož je stát dotoval. Dnes, když máme malých spoluobčanů dost, vás vyškrtnou ze seznamu z čistě osobních důvodů, které nebudu zmiňovat a vymyslí si báchorku o poruše soustředění. Můžete mít chytré a nadané dítě, ale stačí vám jedna kráva ve školství a jste stejně v pr***i. Nezáleží na tom, jak moc jste z toho zničení nebo jak se snažíte, ale neuděláte s tím vůbec nic.

A tak pokládám otázku, zdali je tohle správné? Jak se praví v nejedné historické i současné listině práv občana, vzdělání je prioritou společnosti a mělo by se ze všech sil podporovat, umožnit jej pokud možno všem lidem. Teď se rozhlédněte kolem sebe. Kde to žijeme? Are you sick of it? Raise your hands, get rid of it! While there's a fighting chance. Are you over it? Bored to death? Have you had enough regret? Take a stand, raise your hands...

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kačíí Kačíí | 19. ledna 2015 v 17:40 | Reagovat

Nádherný článek!
Vážně se mi moc líbí, jak to píšeš, jak dokážeš spracovat svoje myšlenky a musím s tebou souhlasit:) nádherný článek:)

2 Rosetta Rosetta | Web | 19. ledna 2015 v 18:52 | Reagovat

Já už naštěstí školu nemusím řešit, jen se občas musím učit se synovci a neteřema :O děkuju za názor i pochvalu... ještě si s designem trošku pohraju :)

3 - monika - - monika - | Web | 20. ledna 2015 v 16:13 | Reagovat

děkuji ...

4 majas-serials majas-serials | Web | 24. ledna 2015 v 14:54 | Reagovat

Vím, že na še naše školství je katastrofální, ale vůbec jsem netušila, že je problém s tím aby se vůbec děti dostali do školy. Samozřejmě to není spravedlivé, ale co v tomhle státě je?..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Dream big, work hard and don't be an asshole. - Mike Shinoda

Lory 2013 - 2015